DoğaManşet

Bir ağaç katliamı haberi de Bingöl’den

Bingöl merkez İnönü Mahallesi’nde kentsel dönüşüm kapsamında konut yapan TOKİ, Karayolları Şube Müdürlüğü’nün de yapım alanına dahil edilmesi üzerine müdürlüğün bahçesinde yer alan en az 50 yıllık çam ağaçlarını kesmeye başladı.

indir (10)

Bingöl’de TOKİ tarafından merkez İnönü Mahallesi’nde devam edilen kentsel dönüşüm kapsamına, Karayolları Şube Müdürlüğü’nün de dahil edilmesi sonrasında kurum bahçesinde bulunan çam ağaçları kesilmeye başlandı. Söz konusu ağaçların daha önce de kesilmek istenmesi üzerine Bingöl Belediyesi’nin BDP’li Meclis üyeleri devreye girip Belediye Başkanı Yücel Barakkazi ile görüşerek ağaçların kesilmesine mani olmuştu. Ağaçların zarar verilmeden köklerinden sökülüp başka bir yere dikilmesi önerisinde bulunan BDP’lilerin bu önerisi de dikkate alınmayarak ağaçların kesimine bugün yeniden başlandı.

Yaşanan ağaç kıyımı üzerine BDP’li Belediye Meclis üyeleri Cihat Yıldırım, Aydın Bürçin, M. Hadi Korkutata ve BDP İl Genel Meclis üyesi Aydın Kaya, olay yerine gelerek basın açıklaması yaptı.

BDP’liler adına konuşan Belediye Meclis üyesi Cihat Yıldırım, kesim haberini almaları üzerine yeniden belediye yetkililerini aradıklarını fakat kendilerine geri dönüş yapılmadığını aktardı. Her biri en az 30-40 yıllık olan ağaçların kesilmesi yüzünden çocuklarının yarın yeşile hasret kalacağını dile getiren Yıldırım, ağaç kıyımının önüne geçmek için yetkili mercileri göreve davet etti.

(Evrensel)

Kategori: Doğa