İfade ÖzgürlüğüManşetMedya-İnternet

Erdoğan ailesiyle ilgili haberlere erişim engeli haberlerimize erişim engeli

0

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan‘ın oğlu Bilal Erdoğan ve büyük çoğunluğu Kartal İmam Hatip Lisesi‘nden arkadaşları ve Emine Erdoğan’la ilgili haberlerimize erişim engeli kararlarına ilişkin haberlerimize de erişim engeli getirildi.

Raif İnan’ın RES projesi

CHP İzmir Milletvekili Sevda Erdan Kılıç‘ın İzmir‘in Menemen ilçesinde hayata geçirilecek Yılmaz Rüzgar Enerji Santrali Projesi‘ne ilişkin açıklamasına yer veren haberimize gelen erişim engelini geçen yıl ekim ayında haberleştirmiştik.

İstanbul Anadolu 10. Sulh Ceza Hakimliği, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan‘ın oğlu Necmettin Bilal Erdoğan‘ı temsilen avukatı Ahmet Özel‘in talebi üzerine erişim engeli haberimize de erişim engeli kararı verdi.

Bilal Erdoğan’ın avukatı başvurusunda, müvekkiline “hakaret içerikli ifadelerle birlikte ağır derecede ithamlar ve gerçek dışı iddiaların dile getirildiğini, bu durumun müvekkilinin itibarına ve kişilik haklarına saldırı olduğundan bahisle erişimin engellenmesi ve içeriğin çıkarılması” talebinde bulunmuştu.

Mahkeme Yeşil Gazete ile birlikte 120 medya organında yer alan haberin, “talepte bulunanın kişilik haklarını ihlal niteliğinde olduğu paylaşımlarda ve haberlerde eleştiri ve yorum sınırının aşılmış olduğu, eleştiri ve yorum yapma özgürlüğünün başkalarına hakarette bulunma hakkını tanımadığı,  bu sebeple
talepte bulunanın kişilik hakkının ihlal edildiği kanaatinin kendilerinde oluştuğu dikkate alınarak talebin kabulüne, talebe konu linklerin erişime engellenmesine ve içeriğin yayından çıkarılmasına… ” karar verdi.

Erdoğan’ın Kartal İmam Hatip Lisesi’nden arkadaşı

Haberde CHP’li Sevda Erdan Kılıç, proje kapsamında 70 bin metrekare alanda ağaç kesimi yapılacağını ve şirketin ortakları arasında yer alan Raif İnan‘ın, Bilal Erdoğan‘ın Kartal İmam Hatip Lisesi’nden arkadaşı ve Kartal Eğitim Vakfı yöneticisi olduğunu söylemişti.

İfadeye çağırılmasına da engel

Ocak 2014’te rüşvet ve yolsuzluk operasyonu kapsamında “şüpheli sıfatıyla” ifadesi alınmak üzere çağrı kağıdı gönderilen Erdoğan’ın, Çağlayan’daki İstanbul Adliyesi’ne gitmesinin “beklendiği” haberine de erişim engeli geldi.

Emine Hanım’ın çantasına seri engel

Ekşi Sözlük’te yer alan altı başlığın içeriklerine erişim engeli getirildiğini duyurduğumuz haberimize gelen erişim engeli haberimize de bir kez daha erişim engeli getirildi.

Yasaklanan başlıklar arasında ‘Emine Erdoğan’ın çantası’ ve ‘Bilal’e anlatır gibi anlatmak’ başlıkları da yer alıyordu. Bu haberlerin kaldırılması için Emine Erdoğan başvurdu.

Reuters’in haberine engel de engellendi

İngiliz Haber Ajansı Reuters’in ‘Bilal Erdoğan’ haberi nedeniyle 93 siteye erişim engeli getirildiğini bildiren haberimiz de yine erişim engeline takıldı.

Kuzu çevirme haberleri de kaldırılacak

Aynı erişim engeli kararında, Erdoğan’ın Kırgızista n Cumhurbaşkanı‘nın lüks yatında birlikte kuzu çevirdiği fotoğraflarının yayımlandığı Murat Teksöz‘ün ani zenginleşmesine ilişkin haberler de engellendi.

Tüm bu haberlere ilişkin erişim engeli haberlerine de erişimi engelleyen 10. Sulh Ceza Hakimliği, hepsi için aynı matbu gerekçeyi yayımladı:

“… Bu bilgiler ışığında tüm dosya kapsamı birlikte değerlendirildiğinde; talep edenin dilekçeye ekli olarak ibraz olunan ekran görüntüleri ve talebe konu URL adres içeriğinde yer alan paylaşımın talepte bulunanın kişilik haklarını ihlal niteliğinde olduğu paylaşımlarda eleştiri ve yorum sınırının aşılmış olduğu, eleştiri ve yorum yapma özgürlüğünün başkalarına hakarette bulunma hakkını tanımadığı bu sebeple talepte bulunanın kişilik hakkının ihlal edildiği kanaatinin hakimliğimizde oluştuğu dikkate alınarak talebin kabulüne, talep içeriğindeki linklere erişimin engellenmesine ve içeriğin yayından çıkarılmasına… ”

You may also like

Comments

Comments are closed.