Kültür-SanatManşet

Behiç Ak’ın “Tek Kişilik Şehir”i Diyarbakır Devlet Tiyatrosu’nda

0
Tek Kişilik Şehir-Diyarbakır Devlet Tiyatrosu-2016- Mümtaz Aydoğan Mengi-Ozan Hafızoğlu-Gülizar Oltulu

Diyarbakır Devlet Tiyatrosu, 2016/2017 tiyatro sezonunu Fatih Yurdakul’un müdürlüğünde, 4 Ekim Salı günü saat 20:00da Orhan Asena Sahnesi’nde, , karikatürist, mizah ve tiyatro oyun yazarı Behiç Ak’ın, 2000 yılında yazdığı Afife ödüllü “Tek Kişilik Şehir” adlı tiyatro oyunu ile açtı.

Tek Kişilik Şehir-Diyarbakır Devlet Tiyatrosu-2016- Mümtaz Aydoğan Mengi-Ozan Hafızoğlu-Gülizar Oltulu

Tek Kişilik Şehir-Diyarbakır Devlet Tiyatrosu-2016- Mümtaz Aydoğan Mengi-Ozan Hafızoğlu-Gülizar Oltulu

Oyun : Murat Şimşek’in sahne tasarımı, Deniz Çarı Bilgili’nin giysi tasarımı, İzzettin Biçer’in ışık tasarımı, Fatih Çiçekli’nin besteleri, Çilem Avunç’un reji asistanlığı, Mümtaz Aydoğan Mengi’nin reji yardımcılığı ve Doğu Yaşar Akal’ın rejisi ile sahneleniyor.

Oyuda : Mümtaz Aydoğan Mengi, Ozan Hafızoğlu, Gülizar Oltulu, Ömer Ayaz, Ömer Karadeniz, Recep Delioğlu, Pınar Aydın rol alıyor.

Oyunun Konusu

41

Eski metruk bir gökdeleninin en üst katında oldukça ilginç bir hizmet veren bir restoran. Bu restoran bu şehir gibi tek kişilik. Önce yemeğinizi yiyor, sonra bir üst kata çıkıp intihar ediyorsunuz. Bu hizmeti alırken size bir GARSON yardımcı oluyor. Burası şehrimizin yükselen yeni iş alanı ‘intihar sektörünün’ göz bebeği. Bu restoranda her şey sizin konforunuz için düşünülmüş, Dışarıda hava sıcakken siz serinde bekliyor, yıllanmış şarabınızı yudumlarken şehrin en güzel manzarasında intihar edenleri görüp, son çığlıklarını duyabiliyorsunuz. Bugün özel bir konuğumuz var; ADAM kendisi yıllardır internet üzerinden yazıştığı KADIN’la restoranımızda buluşacak. Uzun zamandır başka biriyle buluşmak için restoranımıza biri gelmediği için çok mutluyuz. Bakalım yeni bir çiftimiz mi olacak, iki yeni müşterimiz mi?

Oyunun Kadrosu

Behiç Ak

Behiç Ak

Yazan : Behiç Ak

Yöneten : Doğu Yaşar Akal

Sahne Tasarımı : Murat Şimşek

Giysi Tasarımı : Deniz Çağrı  Bilgili

Işık Tasarımı : İzzet Biçer

Oyun Müziği : Fatih Çiçekli

Yönetmen Yardımcısı : Mümtaz Aydoğan Mengi

Asistan : Çilem Avunç

Sahne Amiri : Nihat Doğru

Kondivit : Umut Ayanoğlu

Işık Kumanda : Oğuz Yıldırım

Suflöz : Melisa Esen

Sahne Makinisti : Sinan Üzer

Aksesuar Sorumlusu : Hasan Çatalkaya – M. Sadık Tanrıverdi

Bayan Terzi : Selma Kızılkaya Özdemir

Erkek Terzi : İbrahim Delidolu

Peruka : Ferhan Coşkun

Işık Teknisyeni : Yusuf Bozyel-Doğan Acar

Oyuncular

Mümtaz Aydoğan Mengi

Ozan Hafızoğlu

Gülizar Oltulu

Ömer Ayaz

Ömer Karadeniz

Recep Delioğlu

Pınar Aydın

Oyun Takvimi

6 Ekim Perşembe 20:00 – Orhan Asena Sahnesi

7 Ekim Cuma 20:00 – Orhan Asena Sahnesi

8 Ekim Cumartesi  20:00 – Orhan Asena Sahnesi

20 Ekim Perşembe 20:00 – Orhan Asena Sahnesi

21 Ekim Cuma 15:00 – 20:00 – Orhan Asena Sahnesi

22 Ekim Cumartesi 20:00 – Orhan Asena Sahnesi

Tiyatro Eleştirmeni Seçkin Selvi’nin, 2001/2002 tiyatro sezonunda Aksanat Prodüksiyon Tiyatrosu’nda sahnelenen “Tek Kişilik Şehir”  için yazdığı ve Milliyet Sanat Dergisi’nde yayımlanan yazısının bir bölümü.

“Böl ve yönet” yaklaşımı, insanın toplu yaşamaya başladığı tarih kadar eski. “Tek boyutlu insan” kavramı ise Herbert Marcuse’un 1960’larda adını koyduğu ve o yıllardan günümüze dünyada başarıyla uygulanan bir politika. Teknolojik gelişmenin göz kamaştırıcı hızıyla ulaştığı nokta, insanlık yaşamında çağ açabilecek buluşların farklı amaçlar için olumlu ya da olumsuz anlamlar yüklendiği bir nitelik taşıyor. Evrenin gizlerini çözme amacıyla atomu parçalayan bilim adamlarının, hiçbir zaman Hiroşima ve Nagazaki’yi hedeflemedikleri gibi, “bilgi çağı”nı açan bilgisayar uzmanları da, herhalde insanlığa ihanet etmeyi planlamadılar. Ama insanın bir anda “dünyanın bilgisine” erişebilme olanağını elde etmesi, bir yandan eşitsizlikler üzerine kurulu toplumsal yapıları çatırdatırken, öte yandan da “böl ve yönet” ve “tek boyutlu insan” politikaları için güçlü bir araç, güçlü bir silah olmadı mı dersiniz? Dünyanın bilgisine erişebilen insan, elini uzatsa dokunabileceği kişilerle iletişimini yitirmiyor mu? Bu, insanların özgür iradeleriyle seçtiği bir yalnızlık değil. Teknik olanakların sunduğu kolaylıkla, tüketim alışkanlıklarının ve yaşam biçimlerinin değişmesiyle, insanlar küçük kapsüllerin içine hapsolmaya başladılar. Son günlerde izlediğim bir reklam var; mutfak tezgahını bezle silerseniz mikroplara kucak açıyorsunuz; o nedenle steril bir paket içinden çıkaracağınız kâğıt mutfak beziyle bu işi yapıp sonra da onu çöpe attığınız zaman sağlığınızı kurtarıyorsunuz. Oysa ben annemin ya da büyükannemin işlediği bir mutfak beziyle tezgâhı silerken, kişisel tarihimle ve anılarımla barışık yaşamayı yeğleyebilirim. En azından anılarımı bir kullanışta çöpe ata ata, anılardan yoksun kalmak istemeyebilirim. Ne var ki, bir süre sonra bezlerin hepten ortadan kalkacağını ve hepimizin o metalik renkli paketlerde sunulan serin, nemli ve insan sıcağından uzak kâğıtları kullanacağımızı biliyorum. Yaşam dilimlerimiz de öyle. Kullanıp atıyoruz. Birikimlerimiz, deneyimlerimiz kısırlaşıyor. Ne dostlukları üstüste koyabiliyoruz; ne aynı iş yerindeki çalışma yıllarımızı biriktirebiliyoruz; ne sevgileri büyütebiliyoruz; ne sevinçlerimizi paylaşabiliyoruz. Paylaşmak dediğimiz, hoşumuza giden, ilgimizi çeken ya da önemli saydığımız bir bilgiyi, bir görüntüyü adres listemizdekilere mail’lemek haline gelmedi mi? O çok hoşumuza gittiği için paylaşmak istediğimiz şeyi aktardığımız zaman karşımızdakinin gözündeki parıltıyı göremedikçe, sesinin keyifli çınlayışını duyamadıkça, buna paylaşmak denilebilir mi?”

Türkiye’de ve Dünyada “Tek Kişilik Şehir” Sahnelemeleri

Karikatürist, mizah yazarı, belgeselci ve tiyatro oyun yazarı olarak tanınan Behiç Ak’ın, günümüze kadar yazdığı on tiyatro oyunundan biri olan “Tek Kişilik Şehir”, dünya prömiyerini 2001/2002 tiyatro sezonunda, Duygu Sağıroğlu’nun sahne tasarımı, Joel Simon’un müzikleri, Emel Çölgeçen’in reji asistanlığı ve Işıl Kasapoğlu’nun rejisi ile Aksanat Prodüksiyon Tiyatrosu tarafından, İstiklal Caddesindeki Aksanat binasındaki “oda tiyatrosu”nda  yapılmıştı.

Tek Kişilik Şehir-Aksanat Prodüksiyor Tiyatrosu-2001 Köksal Engür- Tilbe Saran- Cüneyt Türel

Tek Kişilik Şehir-Aksanat Prodüksiyor Tiyatrosu-2001 Köksal Engür- Tilbe Saran- Cüneyt Türel

Oyunda : Adam’ı : Köksal Engür, Kadın’ı : Tilbe Saran, Garson’u Cüneyt Türel oynamıştı.

Oyun bu sahnelenişinde, 6. Afife Tiyatro Ödülleri’nde Behiç Ak’a : “Cevat Fehmi Başkut Özel Ödülü”, Tilbe Saran’a : “Yılın En Başarılı Müzikal ya da Komedi Kadın Oyuncusu”, Köksal Engür’e : “Yılın En Başarılı Müzikal ya da Komedi Erkek Oyuncusu” ödüllerini kazandırdı.

Daha sonra “Tek Kişilik Şehir”, 2007/2008 tiyatro sezonunda, Işın Mumcu’nun sahne ve giysi tasarımı, Şükrü Kırımlıoğlu’nun ışık tasarımı, Zeki Gürdal Karaoğlu ile Nilgün Çorağan’ın reji asistanlığı ve Serhat Nalbantoğlu’nun rejisi ile Ankara Devlet Tiyatrosu tarafından sahnelenmişti.

Tek Kişilik Şehir-Ankara Devlet Tiyatrosu-2007-Benian Dönmez-Devrim Yakut-Cüneyt Mete

Tek Kişilik Şehir-Ankara Devlet Tiyatrosu-2007-Benian Dönmez-Devrim Yakut-Cüneyt Mete

Oyunda, Kadın’I : Benian Dönmez – Adam’ı : Cüneyt Mete, – Garson’u : Devrim Yakut – Müşterileri : Merve Gül, Ercan Uğur, Melih Duran oynamıştı.

Oyun bu sahnelenişinde, Ankara Sanat Kurumu ödüllerinde, Serhat Nalbantoğlu’na “En İyi Yönetmen Ödülü”nü, Cüneyt Mete “En İyi Erkek Oyuncu Ödülü”nü, Devrim Yakut “En İyi Kadın Oyuncu Ödülü”nü, Işın Mumcu “En İyi Çevre Tasarımı Ödülü” – 8. Lions Tiyatro Ödüllerinde Devrim Yakut “En İyi Kadın Oyuncu” ödüllerini aldılar.

“Tek Kişilik Şehir” 2014/2015 tiyatro sezonunda Kerem Çetinel’in sahne ve ışık tasarımı, Candan Baş’ın hareket düzeni, Devran Vangölü’ün dış sesi ve Kerem Ayan’ın rejisi ile Tiyatroperest tarafından sahnelendi.

Tek Kişilik Şehir- Tiyatroperest-2014-Burak Türker-Ö.Zeynep Dinsel--Onur Özaydın

Tek Kişilik Şehir- Tiyatroperest-2014-Burak Türker-Ö.Zeynep Dinsel–Onur Özaydın

Oyunda :  Garson’u : Onur Özaydın, Kadın’ı : Ö.Zeynep Dinsel, Adam’I : Burak Türker oynamıştı.

Behiç Ak’ın “Thomass Balkhenol ‘un çevirisi ile Almanya, Münih’te iki sezon arka arkaya sahnelenen “Tek Kişilik Şehir” oyunu, 2016/2017 tiyatro sezonu boyunca yerleşik olarak Diyarbakır Devlet Tiyatrosu Orhan Asena Sahnesi’nde, Diyarbakır Devlet Tiyatrosu’nun yurt içi turneleri ile de Devlet Tiyatroları’nın bölge sahnelerinde seyirci ile buluşacak.

 

Haber: Murat Akdağ

(Yeşil Gazete)

Kategori: Kültür-Sanat

İlginizi çekebilir

Comments

Comments are closed.