ManşetTürkiye

Ankara’da, tutuklu çocuklar için forum ve sergi

0

Ankara’da, polise taş attıkları gerekçe gösterilerek tutuklanan Kürt çocukların durumuna dikkat çekmek için “Hayat Hiç Bayram Olmadı” temalı bir etkinlik düzenlenecek. Devletin kutladığı 23 Nisan Çocuk Bayramı’nın Kürt çocukları kapsamadığı da, 21 Nisan’daki bu etkinlikte anlatılacak. Kürt çocukların çizimleri de, etkinlikte sergilenecek.

Çocuklar İçin Adalet Takipçileri (ÇİAT), Kürt çocukların tutuklanmaya devam etmeleri ve aynı zamanda cezaevlerinde kötü muameleye maruz kalmalarını, kamuoyuna anlatacak.

ÇOCUKLARIN HİKAYELERİ ÖĞRENİLECEK, RESİMLERİ GÖRÜLECEK

ANF’ye bilgi veren ÇİAT aktivistlerinden Dilan Yılmaz, çocukların tutuklanmasının dahi başlı başına önemli bir sorun olarak görülmesi gerektiği fikrinde. 21 Nisan Cumartesi günü, Ankara’da, “Hayat Hiç Bayram Olmadı” temalı bir etkinlikle, TMK’nin mağdur ettiği çocuklar için forum düzenleyeceklerini söyleyen Yılmaz, “Forumda çeşitli akademisyen, araştırmacı, yazar ve hukukçular konuşma yapacaklar. Öncelikle çocukların hikayelerini anlatacağız, hatırlayacağız. Somut olarak cezaevindeki TMK mağduru çocukların hangi aşamalardan geçtiklerini, nelere uğradıklarını ve şimdi tablonun neyi işaret ettiğini kamuoyuna yansıtacağız” dedi.

ÇİAT aktivisti Dilan Yılmaz, Van, Batman, Diyarbakır, Urfa-Silvan ve Suruçlu 11-13 yaş arası çocukların çizmiş olduğu; ‘Hayalimdeki Odam’ konulu resim sergisinin de aynı etkinlik çerçevesinde sergileneceğini açıkladı.

‘RENKLİ GÖRÜNTÜLER’ DEĞİL, PARMAKLIĞIN ARDI…

Yılmaz son olarak, etkinliğe katılım çağrısında bulunarak, şunları belirtti: “Bu yıl da, her yıl olduğu gibi ‘çocuk bayramı’ egemen medyanın deyimiyle renkli görüntülere sahne olacak; farklı ülkelerden gelen çocuklar, birçok etkinlikle o günü kutlayacak. Bizler ise devletin ve toplumun görmezden geldiği TMK mağduru, ‘taş atan çocuklar’ın buz gibi beton bir binanın parmaklıkları ardına mahkum edilişini kabul etmeyerek, ‘insan ve çocuk haklarına aykırıdır’ diyerek, adalet isteyeceğiz. 23 Nisan, ille de ‘bayram’ kabul edilecekse, bütün çocuklara bayram olacak koşullar yaratılmalıdır. Bizimle birlikte tutuklu çocuklar üzerindeki hukuksuzluğa sesini çıkarmak isteyen herkesin, etkinliğimize katılımını bekliyoruz.”

ÇİAT’ın Ankara’daki etkinliği; 21 Nisan Cumartesi günü, saat 13.00-17.00 saatlerinde, Bakanlıklar’daki Konur Sokak’ta bulunan Su’dem isimli restoranda geçekleşecek.

Kategori: Manşet

İlginizi çekebilir

Comments

Comments are closed.