Kültür-SanatManşet

Ahmet Hamdi Tanpınar’ın “Huzur”u İstanbul Devlet Tiyatrosu’nda

İstanbul Devlet Tiyatroları, 2016/2017 tiyatro sezonu, 4 Ekim Salı günü saat 20:00 da, Üsküdar Tekel binasındaki, Stüdyo Sahen’de Ahmet Hamdi Tanpınar’ın ölümsüz eseri “Huzur” ile Zafer Kayokay’ın müdürlüğünde açıyor.

Ahmet Hamdi Tanpınar’ın (23 Haziran 1901-24 Ocak 1962) Dr Tarık Temel’e ithafen, 22 Şubat 1948 – 2 Haziran 1948 tarihleri arasında, Cumhuriyet Gazetesi’ne tefrika olarak yazdığı ve 1949 yılında da kitap olarak tek cilt halinde basılan kült romanı “Huzur”, 1996/1997 tiyatro sezonunda İstanbul Şehir Tiyatrosu tarafından Kenan Işık’ın uyarlaması ve rejisi ile tiyatro oyunu olarak sahnelendikten sonra yine Kenan Işık’ın uyarlaması ile İstanbul Devlet Tiyatrosu tarafından sahneleniyor.

23

Bu sezon boyunca İstanbul Devlet Tiyatrosu tarafından sahnelenecek “Huzur”un rejisini, 1996/1997 tiyatro sezonunda İstanbul Şehir Tiyatrosu tarafından yapılan Kenan Işık rejisinde oyunun sahne tasarımı yapan Nurullah Tuncer yapıyor.

Oyunun, yönetmen Nurullah Tuncer için enteresan tarafı, 20 yıl önce dekor tasarımını yaptığı oyunu şimdi yönetiyor olmanın yanı sıra, oyunun sahne tasarımını yapan Behlüldane Tor’un ve giysi tasarımını yapan Şirin Dağtekin Yenen’in, bir dönem “dekor tasarımı” dersi verdiği Mimar Sinan Üniversitesi Sahne Sanatları Tasarımı bölümünden öğrencileri olması.

Nurullah Tuncer

Nurullah Tuncer

Oyunun yardımcı yönetmenliğini Nimet İyigün, müziklerini Orhan Enes Kuzu, ışık tasarımı Önder Arık, Koreografisini İlyas Odman yapıyor.

Eserin Konusu

İkinci dünya savaşının çıkmasına saatler kala Mümtaz, hasta yatağında yatmakta olan kuzeni İhsan’ın ilaçlarını yaptırmak üzere dışarı çıkar. İlaçların hazırlanmasını beklerken girdiği eskici dükkanında geçirdiği son bir senenin olayları, bu olaylara etki eden tüm kişiler, hayatını şekillendiren her şey zihninde yeniden, aynı şiddetle canlanır. Sevdiği kadın Nuran, intiharıyla Nuran’la ilişkilerinin bitmesini fitilini ateşleyen Suat, ailesini kaybettikten sonra kendisini himayesine alan, amcaoğlu İhsan ve eşi Macide, eski musiki, edebiyat, İstanbul… Mümtaz düşle gerçek arasında gidip gelirken aşkı, hayatı ve ölümü yeniden sorgulamaya başlar. Yanı başındaki savaş tehdidi altında, çağının aydını olarak Mümtaz, bir yandan bireysel sıkıntılarıyla toplumsal sorumluluklarının arasında sıkışmıştır huzur, Mümtaz’ın huzuru arama hikayesidir.

Ahmet Hamdi Tanpınar’ın ölümsüz eseri ilk olarak 1996/1997 tiyatro sezonunda, Kenan Işık’ın tiyatroya uyarlaması ve rejisi ile, Nurullah Tuncer’in dekor tasarımı, Nihal Kaplangı’nın giysi tasarımı ile İstanbul Şehir Tiyatroları tarafından sahnelenmişti.

25

Oyunda, Necdet Mahfi Ayral, Sükan Kahraman, Murat Daltaban, Şükrü Türen, Demet Bozyaka, Sevtap Çapan, Bennu Yıldırımlar, Kamran Usluer, Metin Çoban, Leyla Altın, Aytaç Yörükaslan, Mehmet Keskinoğlu, Y. Nezih Eyüboğlu, Özgür Kemertaş, Ümran Inceoğlu, Serhan Arslan, Başar Dikici, Mert Nar, Uğur Taşdemir, Betül Kızılok oynamıştı.

Oyunun Kadrosu

Kenan Işık

21 Mart’ta beyin kanaması geçiren ve halen komada olan Kenan Işık, Tanpınar’ın Huzur romanını Tiyatroya kazandırmıştı

Yazar : Ahmet Hamdi Tanpınar
Oyunlaştıran : Kenan Işık
Yönetmen : Nurullah Tuncer
Sahne Tasarımı : Behlüldane Tor
Giysi Tasarımı : Şirin Dağtekin Yenen
Işık Tasarımı : Önder Arık
Müzik : Orhan Enes Kuzu
Koreografi : İlyas Odman
Yönetmen Yardımcısı : Nimet İyigün
Yönetmen Asistanları : Burcu Bahar Aydın, Damla Ece Dereli, Rana Büyükyılmaz, Özlem Lale

Oynayanlar

Nimet İyigün
Selen Nur Sarıyar
Ozan Özcan
Burak Çağlar
Melis Tuzcuoğlu
Yusuf Can Sancaklı
Kıvanç Kürkcü
E.Necmettin Amaç
Gökhan Türkal
Burcu Bahar Aydın
Rana Büyükyılmaz
Tolga Kortunay
Damla Ece Dereli
Kubilay Karslıoğlu
Hakan Elmasoğlu
Orkun Gülşen

 

Haber: Murat Akdağ

(Yeşil Gazete)

Kategori: Kültür-Sanat