Spor

2015 Şampiyonlar Ligi finali Berlin’de

0

UEFA İcra Kurulu, 2015 Şampiyonlar Ligi finalinin Berlin’de oynanmasını karara bağladı. İcra Kurulu ayrıca, yeşil sahalardaki ırkçılığa karşı sert önlemler aldı.

UEFA’dan yapılan açıklamaya göre, 2015’te Avrupa Şampiyonlar Ligi finali, Almanya’nın başkenti Berlin’de yapılacak.

Berlin’in Olimpiyat Stadı’nda oynanacak olan maçla Almanya, 4 yıl içinde ikinci kez bu organizasyonun finaline ev sahipliği yapmış olacak. Son olarak 2012’deki final mücadelesi Münih’te oynanmıştı.

1985’ten beri Almanya Federasyon Kupası’nın final maçlarının da yapıldığı Berlin Olimpiyat Stadı’nda 2006’da İtalya ile Fransa arasındaki Dünya Futbol Şampiyonası final maçı da oynanmıştı. Berlin Şampiyonlar Ligi final organizasyonu için daha önce birkaç başvuru yapmıştı.

2015’teki Avrupa Ligi finali ise Polonya’daki Varşova Ulusal Stadı’nda düzenlenecek.

Irkçılığa 10 maç ceza

Avrupa Futbol Federasyonları Birliği UEFA’nın İcra Kurulu Toplantısı’nda ırkçı davranış sergileyen futbolcu veya takım yetkililerine asgari 10 maç men cezası vermeyi öngören disiplin yönetmeliği de onaylandı.

Cuma günü Londra’da düzenlenecek 37’nci UEFA Olağan Kongresi öncesi toplanan UEFA İcra Kurulu, ırkçı olayların önüne geçmek için daha ağır cezaların verilmesini öngören yeni “disiplin yönetmeliğini” açıkladı.

UEFA’nın “sıfır tolerans” politikasıyla orantılı olarak 1 Haziran tarihinden itibaren yürürlüğe girecek yönetmeliğe göre, ırkçı davranış sergileyen futbolcu veya takım yetkililerine, asgari 10 maç men, taraftarı ırkçı davranış sergileyen kulüplere ise ilk seferde kısmi saha kapama, sonraki olayda saha kapatma ve 50 bin euro para cezası verilecek.

Hakeme hakarete cezalar da arttı

Yeni yönetmeliğe göre, hakeme hakaret etmenin cezası 2 maçtan 3 maça çıkarken, hakeme saldırmanın bedeli daha da ağır olacak. Önceden asgari 10 maç men cezası verilen hakeme saldırma, asgari 15 maçla cezalandırılacak.

Ulusal federasyonların, futbolun özüne zarar veren şike, yolsuzluk ve doping suçları karşısında ceza verme konusunda yetersiz kalması veya uygun olmayan bir ceza vermesi durumunda UEFA disiplin organlarının yetkiyi ele almasına izin vermesi de kararlaştırıldı.

(DW)

Kategori: Spor

İlginizi çekebilir

Comments

Comments are closed.