İskenderun’da Termik Santraller ve kirli oyunlar

İskenderun’un körfezinde  denize sıfır noktada ve ormanlık alanda ‘Demirçelik İhtisas Organize Sanayi Bölgesi (OSB) olarak kurulup, Tosyalı Holding ile Atakaş Gurubu’na tahsis edilen 800 dönümlük arsaya  iki ayrı şirket tarafından 2 ayrı termik santral kurulacak. Her iki santralin inşaat çalışmaları başladı. Bu alanın 700 metre yakınına  ise yakında bitmesi planlanan bir termik santral daha kuruluyor.

İskenderun OSB’de yapılan Yazıcı Termik Santrali ile birlikte 2. Organize Sanayi Bölgesi’ne de iki termik santralin yapılması halinde, kuş uçuşu 700 metre mesafede 3 termik santral olacak. Termik santrallere gerekçe olarak da ‘tesislerde üretilecek elektrik enerjisinin, Türkiye’nin artan elektrik ihtiyacını karşılamasında önemli bir rol oynaması’ olarak gösteriliyor. Yaklaşık olarak 5.000 MW kurulu güç hedeflenen termiklerde yakıt kömüre dayalı olacak.

Fosil yakıtlardan olan kömür en çok kirlilik  yaratan çevre yıkımını onarılmaz hale getiren, yaşam-tarım alanlarını zehirleyen, su kaynaklarını  kirleten insan sağlığını ciddi şekilde tehdit eden yakıtlardan. Her üç santralde kullanılacak olan yakıtın kömür olması endişeleri arttırıyor. İskenderun körfezinde termik santral kurulması amacıyla yapılan başvuru sayısı ise daha da ürkütücü. Bugüne dek İskenderun körfezinde kurulmak üzere başvuru yapılan santral sayısının 36 olduğu iddia ediliyor. Hatay valisi Cemalettin Lekesiz’in öncülüğünde başlatılan Termik Santral faaliyetlerinin konuşlandırılacağı alanın ilginç bir geçmişi bulunuyor.

 

Oyunun Oyunu

İskenderun Körfezinde inşası başlayan ve iki holdinge tahsis edilen alan yakın geçmişe kadar ormanlık alandı. Bu alan İsdemir çalışanlarının lojmanlarına bitişik olan ve çalışanların ailelerinin yoğunlukla kullanıldığı bir mesire alanıydı. İsdemir kurulurken mesire amacıyla kullanılmak üzere Orman Bakanlığına bila bedel bağışlanmıştı. AKP’nin iktidara gelmesinin ardından Orman bakanlığı bir gece yarısı bu alanı “ orman vasfını yitirmiştir” raporuyla Maliye Bakanlığına tahsis etti. Maliye bakanlığı da bu değerli denize sıfır araziyi 1 tl karşılığında ikinci Organize Sanayi bölgesine devretti. İkinci OSB yönetimi Vali Cemalettin Lekesiz’in teşviki ve yönlendirmesiyle yine 1 tl semolik bedelle Tosyalı ve Atakaş adlı iki holdinge devretti. Bu iki holding bu alanın kendilerine tahsisi ile birlikte aslında çok önceden planladıkları gibi Termik Santral faaliyetlerini başlattılar.

Yetkililerin 2. OSB’de hazırladığı arsayı önceden belirlenen kişilere tahsis ederken, termik santral kurulacağını halktan  gizlemeye çalışmışlar.  Ne yazık ki bu oyuna Hatay Valisi Celalettin Lekesiz katılarak el birliği ile gerçekleri halktan gizlemişler.  Anılan holdinglere arsaların tahsisinde 1 Tl gibi sembolik bir rakam alınmasına gerekçe sanayi yatırımları ve 3000 i aşkın istihdam gösterilmişti.  Oysa arsalar iki firmaya Temmuz 2011’de tahsis edilirken, bugün termik santral yatırımını başlatan firmalardan birinin  ( Tosyalı Elektrik Enerjisi Üretim Sanayi ve Ticaret A.Ş.) 2010 yılında kurulduğu ortaya çıktı. Yani bugün termik santral kurulmak istenen arazi kamu mallarının ince bir işçilikle talan anlayışının somut bir göstergesidir.

Tosyalı Holding’in Kaçak Toplantısı

İskenderun OSB’de düzenlenen toplantıda ilk olarak Tosyalı Elektrik Enerjisi Üretim Sanayi ve Ticaret A.Ş.’nin ‘Tosyalı İskenderun Termik Santrali Entegre Projesi’nin endüstriyel atık (kül) depolama alanı tesis edilmesi ve işletilmesi halkın görüşüne sunuldu. Termik santral projesini Tosyalı Holding adına hazırlayan Çınar Mühendislik, kurulacak termik santralin 1.236 MW gücünde olacağını, saatte 432 ton kömür yakacağını, saatte 12 ton kireçtaşı kullanılacağını, soğutma suyu olarak denizin kullanılacağını söyledi. Kullanılacak kömürden çıkacak küllerin yüzde 85’inin ‘uçucu kül’, yüzde 15’inin de ‘taban külü’ olacağını, 800 milyon dolara mal olup, kullanım ömrünün 30 yıl olacağını ve 36-48 ayda tamamlanacağını belirtti. Uçucu külün asit yamurlarıyla yaşam alanlarına zehir saçacağına ilişkin itirazların dillendirilmemesi için Toplantıya halk yerine firma işçileri alındı. Azganlık beldesinde kurulacak termik santralin toplantısı Sarıseki’de yapılınca halkın olmadığı toplantıya yalnızca firma işçileri ile yakınları katılmış oldu.

Toplantıda termik santralden çıkacak küllerin ise Payas’ın Sincan köyü yakınlarına veya İskenderun’un Akarca bölgesinde depolanacağı belirtildi. Ancak bu alanlar için henüz ÇED raporu dahi alınmadığı gizlendi. İlk toplantının rahatça kontrol edilebilmesi ikincisinin de hızla yapılmasına zemin hazırladı.

İkinci toplantı Atakaş Holdinge

Bu toplantı da tıpkı birinci toplantıda olduğu gibi  Çevre ve Şehircilik Hatay İl Müdürlüğü’nden ÇED Şube Müdürü Turgut Toma başkanlığında yapıldı. Teknik bilgilere boğulan duyuru toplantısı aynı sonuçlarla bitirildi. Atakaş Elektrik Enerjisi Üretim A.Ş. tarafından İskenderun 2. Organize Sanayi Bölgesi’nde yapılması öngörülen Atakaş Termik Santrali  Projesinin 660 MW gücünde ve 700 milyon liraya mal olacağı, tesisin çalışması sırasında saatte 235 ton kömür ve 10.2 ton da kireç taşı kullanılacağı duyuruldu. Her iki toplantıda işletme sırasında kullanılacak istihdama vurgu yapıldı. Kamoyu aslında 2. Organize sanayi Bölgesinde “ demirçelik ihtisas” niteliğinin kaldırıldığına dair bir karar alındığını bu toplantılarda duydular. Böylece olası tepkileri engellemek amacıyla  halka “ ali cengiz tiyatrosu” izlettiler. Toplantı mekanı bile termik Santralin kurulacağı beldede değil Sarıseki beldesinde yapıldı.

Arsa Tahsisi’nde OSB Yönetim Kurulu’nun imzası yok

Herşeye rağmen 2. OSB’ye termik santraller kurulacağı haberi  tepkilere yol açtı. Tepkiler üzerine İskenderun 2. OSB Yönetim Kurulu üyesi ve Azganlık Belediye Başkanı Halil Demir, kendisi ve Azganlık’daki beş Yönetim Kurulu üyesinin termik santral için arsa tahsisi kararından haberdar olmadığını söyledi. Demir, “Böyle bir karara imza atmadım. Benim karardan haberim yok, bilgim yok, imzam da yok. Sadece benim, Azganlık’taki dört arkadaşımızın da haberi yok. Benim ve arkadaşlarımın böyle bir karara imza atması da mümkün değil. Onlar yarın çekip giderler, ama bizler burada yaşamaya devam edeceğiz” dedi. Ancak bu beyanın ardından tepkiler biraz daha yoğunlaşınca adeta görünmez bir el devreye girerek bu beyanın aksine bir açıklama gazetelerde yer aldı ve Belediye başkanı ve 2.OSB yönetim Kurulu başkanının telefonları kapandı. Bu haber hazırlanana kadar Halil Demir’den bir beyan alınamadı.

İki  Holdinge Özel OSB Talanı

Yaklaşık 800 dönümlük denize sıfır arsanın, 1 Temmuz 2011 tarihinde Tosyalı Holding ile Atakaş Grubuna tahsis edildiği İskenderun Kaymakamlığı’nda yapılan toplantıyla açıklanmış, ayrıntılı bilginin ise 4 Temmuz 2011 tarihinde açıklanacağı ifade edilmişti. Ancak, ‘kişiye özel OSB’ olarak adlandırılan alanda, arsaların hangi gerekçelerle iki firmaya verildiği, aradan geçen 18 aylık süre içerisinde açıklanmamıştı. 800 dönüme yakın arsanın iki firmaya tahsis edilmesiyle, bölgede yatırım yapmak isteyen ve başvuruda bulunan 80’den fazla yatırımcıya da kapılar kapatılmıştı.

Arsanın iki firmaya tahsis edilmesinden bir ay önce (2 Haziran 2011) tarihli Resmi Gazete’de yayınlanan Bakanlar Kurulu kararnamesiyle hazine arazilerine yapılacak OSB’lere teşvik getirilmiş, Hatay’da yüzde 70 ile yüzde 90 arasında teşvik alacak il kapsamına alınmıştı. Uygulamada ise yüzde 90 hibe belirlenirken, yüzde 10’luk arsa bedelinin de işletmelerin faaliyete girmesi sonrası alınması kararlaştırılmıştı. Böylece metrekaresi 750 dolar olan arsanın tümü  1 liraya iki holdinge  tahsis edildi.

Böylece doğa harikası İskenderun şehri  halkın onayı olmadan, doğacak kirlilik ve tahribat  gizlenerek Termik Santral kıskacına alınıyor.

Bülent Akbay- Gazihan Çağlar

 

Share on Facebook0Tweet about this on Twitter0Share on Google+0Share on LinkedIn0Pin on Pinterest0Email this to someonePrint this page

1 Yorum

 1. M.Ali Kavukluoglu

  02/03/2013 22:02

  Bu arsa tahsisinde bir kayırma var mı bunlar incelensin. Hazine parasını alacak mı bunlar saglansın.

  Batı sitemi HES klişesiyle aşagılamaya calıstıgı en temiz enerji kaynaklarından olan barajlara karşı, haliyle termik santrallere de karşı. Dünyanın bazı bölgelerindeki kendilerince hedef belledikleri ülkelerde yürütüyorlar bu faaliyetlerini. esasında bunlar insanlıga karsı işlenen en agır şekilde cezalandırılması gereken suçlar. Burada olayın ardını görmeyen apartman çoçugu çevrecileri ki kesinlikle iyi niyetlidirler ,ve işbirlikçiler , kesinlikle kötü niyetli ve düşman tavırlıdırlar, kullanılıyor. Gerektiği anda legal uzantılar kullanılıyor, engelleyemediklerinde pkk nın inşaat makinesi yakması işcileri tehdit etmesi gibi yöntemler kullanılıyor. Peki barajlar ve termik santrallerin kirletme oranı nedir. insan kalabalıgı baskısına marıuz kalan yörelerdeki tahribattan fazla mıdır?

 2. Pingback: blogujaca pl

 3. Pingback: flubromazolam uk

 4. Pingback: xbox live codes tool

 5. Pingback: london sports shop

 6. Pingback: go to the website

 7. Pingback: sex

 8. Pingback: water ionizers

 9. Pingback: comics porno

 10. Pingback: alkaline water

 11. Pingback: beardyman

 12. Pingback: Lorene

 13. Pingback: antalya masaj

 14. over here

  06/03/2015 03:23

  I simply want to tell you that I’m all new to blogging and really liked this blog. Likely I’m planning to bookmark your website . You absolutely come with fantastic articles and reviews. Thank you for sharing your webpage.

 15. Pingback: have a peek at this site

 16. Pingback: Sue Adams

 17. itune gift card codes

  09/03/2015 06:56

  very nice post, i certainly love this website, keep on it

 18. Thaddeus Bergstresser

  09/03/2015 19:41

  It’s actually almost impossible to come across well-advised individual on this subject, even though you come across as like you know the things you’re posting on! Many Thanks

 19. Sztachety Plastikowe

  09/03/2015 22:20

  I do not even know how I ended up here, but I thought this post was good. I don’t know who you are but certainly you are going to a famous blogger if you aren’t already ;) Cheers!

 20. Fermin Larock

  10/03/2015 14:19

  It’s almost impossible to find well-informed men and women on this area, but you look like you know what you’re writing on! With Thanks

 21. Teri Whittinghill

  11/03/2015 10:05

  It is actually practically extremely difficult to come across well-educated parties on this area, still you appear like you understand those things you’re raving about! Gratitude

 22. Ogrodzenia Plastikowe

  11/03/2015 20:50

  You can certainly see your expertise in the work you write. The world hopes for even more passionate writers like you who are not afraid to say how they believe. Always go after your heart.

 23. Pingback: fekbwrgfvvnfyefdbhfghfs

 24. Lou Wedo

  12/03/2015 04:01

  You’ll find it nearly impossible to see well-updated individual on this subject, and yet you appear like you be aware of the things that you’re covering! Bless You

 25. Shayne Hladek

  12/03/2015 10:31

  My Partner And I simply intend to inform you you in which I am certain raw to putting up a blog and very much cherished your webpage. More than likely I am going to bookmark your post post . You seriously have fantastic article content. Be Thankful For it for sharing with us your internet site report.

 26. Darrick Mileski

  12/03/2015 17:50

  Hello my loved one! I want to say that this article is amazing, great written and come with approximately all significant infos. I would like to peer more posts like this.

 27. Ginger Dipierro

  12/03/2015 22:03

  It is actually near extremely difficult to encounter well-updated individuals on this theme, however you come across as like you know what you’re preaching about! Regards

 28. Claude Vecchi

  13/03/2015 02:09

  It really is practically not possible to encounter well-updated visitors on this content, nonetheless you appear like you fully grasp those things you’re covering! With Thanks

 29. Sharita Linn

  13/03/2015 05:22

  It truly is almost close to impossible to see well-educated men or women on this niche, however , you come across as like you understand what you’re covering! Cheers

 30. Prince Siphan

  13/03/2015 07:44

  It’s actually near unattainable to encounter well-informed viewers on this area, even though you come across as like you understand what you’re posting on! Excellent

 31. Gerald Alcalde

  13/03/2015 13:05

  It’s actually almost impossible to encounter well-informed men and women on this theme, unfortunately you seem like you understand the things you’re preaching about! With Thanks

 32. Wilfredo Defaber

  14/03/2015 19:03

  It’s practically unthinkable to see well-informed parties on this issue, nonetheless you come across as like you be aware of the things that you’re preaching about! Appreciate It

 33. Zana Indal

  14/03/2015 19:08

  I just need to advise you the fact that I’m just novice to having a blog and genuinely adored your post. Very likely I am probably to store your post post . You literally have magnificent article topic. Love it for giving out with us your internet site post.

 34. Joan Weiser

  15/03/2015 01:59

  It is actually mostly unthinkable to find well-aware women and men on this content, in addition you seem like you realize whatever you’re posting on! Regards

 35. Weldon Shellhammer

  15/03/2015 05:15

  It can be near unattainable to find well-aware people on this theme, nevertheless you look like you understand those things you’re preaching about! Regards

 36. Pingback: pornstar jobs

 37. Emmitt Evanich

  15/03/2015 09:27

  I merely intend to tell you the fact that I’m really fresh to wordpress blogging and thoroughly admired your webpage. More than likely I am most likely to remember your blog post . You truly have superb article stuff. Like it for giving out with us your url write-up.

 38. Wallace Dufresne

  16/03/2015 02:50

  We merely need to tell you the fact that I am certain inexperienced to posting and really enjoyed your work. Very likely I am going to store your blog post . You absolutely have stunning article text. Delight In it for share-out with us your website post.

 39. Kendrick Takacs

  16/03/2015 08:25

  It really is practically extremely difficult to come across well-advised men and women on this content, yet somehow you seem like you realize those things you’re writing about! Regards

 40. Elmer Fink

  17/03/2015 01:02

  It is actually nearly impossible to find well-educated individuals on this content, and yet you look like you fully grasp the things that you’re covering! Thanks

 41. Kendrick Hovey

  17/03/2015 13:33

  It can be mostly not possible to encounter well-updated readers on this niche, unfortunately you come across as like you understand whatever you’re indicating! Thanks A Lot

 42. Chance Dager

  17/03/2015 14:05

  It’s practically close to impossible to encounter well-updated viewers on this content, but you come across as like you fully understand which you’re indicating! Appreciation

 43. Pingback: borrachas

 44. Pingback: cerrajero economicos

 45. Pingback: m testosterone booster

 46. Manuel Bresciani

  21/03/2015 14:46

  You’ll find it mostly close to impossible to encounter well-qualified individuals on this area, and yet you seem like you fully understand the things that you’re revealing! With Thanks

 47. Pingback: cotton tip applicator hcpc

 48. Pingback: The Venus Factor

 49. Jennefer Will

  22/03/2015 17:38

  I really have to inform you which I am new to blog posting and undeniably admired your site. Most likely I am probably to bookmark your web post . You absolutely have lovely article content. Be Thankful For it for share-out with us your internet document.

 50. Nolan Sarden

  22/03/2015 19:32

  It’s actually practically unthinkable to come across well-informed visitors on this issue, however you come across as like you realize what you’re writing on! Appreciate It

 51. Alease Riordan

  23/03/2015 20:42

  It is actually nearly close to impossible to encounter well-informed men and women on this subject, nevertheless you appear like you know what exactly you’re raving about! Thanks A Lot

 52. Guillermo Malchow

  23/03/2015 23:48

  I see something genuinely special in this internet site.

 53. Pingback: xxx gratis

 54. Ramiro Pae

  25/03/2015 06:11

  Hands down, Apple’s app store wins by a mile. It’s a huge selection of all sorts of apps vs a rather sad selection of a handful for Zune. Microsoft has plans, especially in the realm of games, but I’m not sure I’d want to bet on the future if this aspect is important to you. The iPod is a much better choice in that case.

 55. dentista

  25/03/2015 08:26

  What i don’t realize is in reality how you’re not really a lot more smartly-appreciated than you might be now. You are very intelligent. You recognize thus significantly in relation to this subject, made me in my opinion imagine it from so many various angles. Its like men and women are not fascinated until it is one thing to do with Girl gaga! Your individual stuffs great. All the time handle it up!

 56. Shonta Kimmel

  25/03/2015 12:44

  Great post, you have got said some superb details , I also believe this s a very fantastic website.

 57. zobacz tutaj

  25/03/2015 19:25

  Thanks for your lotopyeer helpful article. One other problem is that mesothelioma is generally a result of the inhalation of fibers from asbestos fiber, which is a cancer causing material. It really is commonly observed among employees in the construction industry who’ve long contact with asbestos. It is caused by living in asbestos protected buildings for years of time, Inherited genes plays a huge role, and some consumers are more vulnerable on the risk in comparison with others.

 58. polecam link

  26/03/2015 22:45

  I don’t even know how I ended up here lotopyeer, but I thought this post was great. I do not know who you are but definitely you’re going to a famous blogger if you are not already ;) Cheers!

 59. It¡¦s in reality a great and helpful piece of info. I¡¦m satisfied that you simply shared this helpful information with us. Please stay us informed like this. Thank you for sharing.

 60. Pingback: hampton bay fan

 61. Delena Luton

  28/03/2015 23:55

  The Zune concentrates on being a Portable Media Player. Not a web browser. Not a game machine. Maybe in the future it’ll do even better in those areas, but for now it’s a fantastic way to organize and listen to your music and videos, and is without peer in that regard. The iPod’s strengths are its web browsing and apps. If those sound more compelling, perhaps it is your best choice.

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

2 × = 2

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>