Gerze direnişçileri konuşuyor

Yeşil Gerze Platformu sözcüsü Şengül Şahin

Sinop’un Gerze ilçesinin Yaykıl köyünde kurulmak istenen Gerze termik santralına karşı direnen köylülere ve Gerze halkına yönelik önceki gün uygulanan polis şiddetine karşı tepkiler yayılıyor.

 Yeşil Gerze Platformu sözcüsü Şengül Şahin ve köylülerin avukatı Cömert Uygar Erdem bu sabah Açık Radyo’da yayınlanan Açık Yeşil’e konuk oldular. Ömer Madra ile birlikte hazırlayıp sunduğumuz programda konuşan Şengül Şahin 1 aydır nöbet çadırlarında devam eden ve önceki gün yaşanan polis şiddetinin ardından basının daha fazla gündemine gelen eylemin şirketin bir kez daha köyü tekrar terk etmesiyle sonuçlandığını anlattı. Olaylarda yüzlerce polis ve jandarmanın direnen köylüleri saatlerce gaz bombalarıyla ve panzerlerle baskı altında tuttuğunu anlatan Şahin’in verdiği bilgilere gvöre şirketin üçüncü köye girme denemesi de başarısızlıkla sonuçlandı.

Avukat Cömert Uygar Erdem de şirketin henüz ÇED süreci için gereken zemin etüdünü yapamadığını, ben nedenle de ÇED sürecinde hiçbir ilerleme kaydedemediğini anlattı. Olayların ardından gözaltına alınan Volkan Özen isminde 21 yaşındaki bir gencin de tutuklandığını anlattı. Erdem, Yaykıl köylülerinin termik santrala karşı çekme gerekçelerinin yaşadıkları yeri koruma kaygısı olduğunu belirtti.

Gerze direnişiyle ilgili Açık Yeşil’in kaydını aşağıda dinleyebilirsiniz:

 

Gerze’de önceki gün yaşanan olaylarla ilgili önceki bütün haber ve yorumlara BURADAN erişebilirsiniz.

(Yeşil Gazete)

Share on Facebook0Tweet about this on Twitter0Share on Google+0Share on LinkedIn1Pin on Pinterest0Email this to someonePrint this page

1 Yorum

 1. Naci Sakallıoğlu

  09/09/2011 10:10

  GERZE HALKININ ŞANLI DİRENİŞİNİ SELAMLIYORUM
  Halka rağmen hiçkimse birşey yapamaz,yapmamalı.Mahkemeler ÇED raporu
  yok diye yürütmeyi durudurma kararları veriyor.Ta baştan yapılması gereken ÇED raporları sonradan alınıyor.Hukuka karşı hilelere başvuruluyor.Oysa Mahkemeler sadece bölgede ve çevrede yaşayan halka kulak vermelidir.ÇED raporuda önemlidir fakat her rapor halkın ve çevrenin korunması lehinde olmayabilir.Demokrasi sadece 4 yılda oy kullanmak değilse,katılım denen şey karar süreçlerine katılımsa halkın istemediği rıza göstermediği bu tür işlerde
  o ilin bütün yöneticileri bir sermayedar şirketin uşaklığı yerine HALKIN emrinde
  olmaları beklenir.Oysa GERZE de Kolluk kuvvetleri(POLİS VE ASKER) halkı karşılarına alıp resmen Savaş açmışlardır.Onlara sadece şunu hatırlatırız ki.
  GERZE ne İLK nede SONDUR.DOĞAYI VE ÇEVREYİ SAVUNANLAR BU SAVAŞI KABUL EDİYOR VE SONUNA KADAR DA ÇEKİRGELERE KARŞI SAVAŞMAYA DEVAM EDECEKLERDİR.

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

6 × = 54

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>