AKP MYK üyesine taciz ve tecavüz suçlaması

AKP MYK üyesi olan ve Dicle Üniversitesi Sosyoloji Bölümü’nde öğretim üyesi olarak görev yapan Prof. Dr. Mazhar Bağlı’nın üniversitedeki kadın öğrencileri taciz ettiği ve bir öğrenciyi ise tecavüz sonucu ‘hamile’ bıraktığı ortaya çıktı. Mağdur öğrenciler Diyarbakır Kadın Sorunlarını Araştırma Merkezi’ne başvururken Dicle Üniversitesi Rektörlüğü’nün skandal olay karşısında sessiz kalması dikkat çekiyor

Dicle Üniversitesi Sosyoloji Bölümü’nde öğretim üyesi olan ve AKP Merkez Yürütme Kurulu (MYK) üyeliği yapan o Prof. Dr. Mazhar Bağlı’nın taciz ve tecavüz olayları ayyuka çıktı.

Töre ve Namus Cinayetleri ile ilgili yaptığı bir araştırma ile bilinen Bağlı’nın yaklaşık 3 yıldan bu yana Sosyoloji ve Psikoloji Bölümü’ndeki birçok kadın öğrenciye yönelik taciz de bulunduğu ve bazı kadın öğrencilere tecavüzdü bulunduğu ve bir öğrencinin de bu yüzden hamile kaldığı tespit edildi. Tacize ve tecavüze uğrayan kadın öğrencilerin bir kısmı yaşadıkları olayları üniversite yönetimine şikayet ettiği ancak AKP Hükümeti’ne yakınlığı ile bilinen Dicle Üniversitesi Rektörü Jale Saraçoğlu ve eski Rektör Prof. Dr. Fikri Canoruç Bağlı hakkındaki şikayetlerle ilgili soruşturma başlatılmadığı ve sır gibi saklanmaya çalışıldı. Ancak, Dicle Üniversitesi’nde deyim yerinde ise ‘uçan kuşun’ bile haberdar olduğu olaylar ile ilgili kadın öğrencilerin anlattıkları ise skandalın hangi boyutta olduğu ve üniversitede Bağlı’nın ve yine aynı bölümde öğretim görevlisi olan Yüksel adlı hocayla birlikte yaptıklarının boyutları skandalın çarpıcı boyutlarını gözler önüne seriyor.

‘TACİZ İÇİN ÖZEL EV TUTMUŞ’

AKP MYK’ya seçildikten sonra profesörlüğe terfi eden Bağlı’nın kadın öğrencilere, “Bu derslerden geçmek benim odamdan geçer” diyerek sürekli tacizlerde bulunduğu, bazı öğrencileri kendi odasına götürerek burada fiziksel tacizde bulunduğu ve yine özel olarak kiraladığı bir eve farklı gerekçelerle götürdüğü öğrencilere tecavüzde bulunduğu aktarıldı.

Diyarbakır’da Gazi Caddesi Projesi kapsamında “Esnaf eğitimi” çalışmasında yer alan Prof. Bağlı hakkında 8 öğrencinin taciz şikayeti üzerine Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi tarafından bu görevinden alınmış ve öğrenciler Diyarbakır Kadın Sorunlarını Araştırma Merkezi (DİKASUM)’a başvurarak yaşanan tacizi ayrıntıları ile anlatmıştı. Bağlı’nın tecavüzü sonucu hamile kalan bir öğrencinin ise çocuğunu aldırmak için DİKASUM’dan yardım istediği ileri sürüldü

ÖĞRENCİLER ŞİKAYETTE BULUNDU

Rektör Prof. Fikri Canoruç döneminde DİKASUM’a başvuran Psikoloji 2. sınıf öğrencisi N.Y., Sosyoloji 3. sınıf öğrencisi A.K., B.D. ve B.C.’nin de aralarında bulunduğu 8 öğrenci Mazhar Bağlı’nın kendilerini taciz ettiğini, odasına çağırdığını belirterek şikayette bulundular.

DİKASUM’a başvuran ve başvurularının gizli tutulmasını isteyen öğrenciler, gelecekleri açısından konunun basına yansımamasını, ailelerinin yaşanan şeyleri duyması halinde ciddi sorunlar yaşayacaklarını belirterek verdikleri bilgilerin gizli tutulmasını istediler.

‘BÖLÜM ODASINDA TACİZ…..’

Psikoloji ve Sosyoloji bölümünde okuyan kadın öğrenciler, derslerine hoca sıfatıyla giren Sosyoloji Bölümü öğretim üyesi Mazhar Bağlı’nın tacizine maruz kaldıklarını belirterek, Bağlı’nın kadın öğrencileri ısrarla odasına çağırdığını, öğrencilerle ya da bölümle ilgisi olmayan işleri kadın öğrencilere yaptırdığını, ders bitiş saati dışında öğrencileri odasında çağırarak bunları taciz ettiğini ve bunun tüm bölümdeki öğrenciler tarafından bilindiğini dile getirdiler.

YAZILI ŞİKAYET

Konu hakkında öğrencilerin talebi üzerine herhangi bir işlem yapılmazken, tacize maruz kalan öğrencilere DİKASUM tarafından psikolojik destek verildi. Ancak Bağlı’nın tacizlerinin devam etmesi üzerine DİKASUM’a başvuran öğrencilerden B.C., Bağlı’nın derslerine girdiğini ve kendisini sürekli odasına çağırdığını belirterek yazılı yaptığı şikayet başvurusunda şunları söyledi: “Bana sürekli odama gel seninle işim var diyordu. Birçok öğrencinin yanında da teşhir ediyordu. ‘Bazı arkadaşlarımızı odamıza çağırıyoruz bizi takmıyorlar. Bu derslerden geçmek benim odamdan geçer. Sürünürsünüz’ diyordu. Mazhar Bağlı, Psikoloji bölümü hocalarından Yüksel ile birlikte Trafik Çay Bahçesi’ne yakın bir ev tutmuştu. Benim gibi birçok kişiyi odasına çağırdı. Yeni öğrenciler ‘hoca’ diye sesini çıkarmayıp odasına gidiyordu. Üst sınıflar bazı kişileri uyarmıştı. Ancak uyarı almayan öğrenciler ‘hocamız çağırmış nasıl gitmeyiz’ diye düşünüyordu. Öğrenciler tacize uğruyor. Sadece Mazhar bey değil Yüksel bey de öğrencileri taciz ediyor. Ev tutmuşlar kendilerine. Öğrencilerden odasına gidenlerle arası iyi olanları evlerine götürüyorlar. Bir arkadaşımız hamile kürtaj için yardımcı olun bize. Ailesi duyarsa öldürür.”

GAZİ CADDESİ PROJESİ’NDEN ATILDI

Mazhar Bağlı’nın başka bir hoca ile birlikte öğrencilerine yönelik taciz iddiaları üzerine konu Büyükşehir Belediyesi’ne aktarıldı. Büyükşehir ve Sur Belediyesi’nin ortak yürüttüğü Gazi Caddesi Projesi’nin “Esnaf eğitimi” kısmında yer alan Mazhar Bağlı, öğrencilerin bu şikayeti üzerine projeden atıldı. Tacizlerin devam etmesi üzerine kız öğrenciler daha sonra o dönem Büyükşehir Belediye Başkanvekili olan Dr. İlhan Diken ile de görüşerek yaşadıklarını dile getirdi. Bağlı’nın Sosyoloji ve Psikoloji bölümünde okuyan kız öğrencilerine yönelik tacizleri gerek bir önceki Fikri Canoruç ve şimdiki Rektör Jale Saraçoğlu’na yazılı olarak aktardıkları, ancak şu ana kadar hiçbir işlem yapılmadığı ortaya çıktı.

AKP’Lİ BAĞLI 2011’DE URFA ADAYI

Bir önceki genel seçimlerde AKP’den Diyarbakır Milletvekili Adayı olan Jale Saraçoğlu, seçilemeyince Dicle Üniversitesi Rektörlüğü’ne atanırken, yıllarca profesör olma çabası içinde olan ancak ‘bilimsel’ olarak bu sıfatı olamayan Bağlı’ya AKP MYK’ya seçilmesinden sonra profesörlük ünvanı vermesi ile dikkat çekmişti. Taciz ve tecavüz olaylarının başaktörü Bağlı’nın Haziran 2011 yılında yapılacak genel seçimlerde, Urfa’dan AKP milletvekili adayı olmasına kesin gözüyle bakılıyor. (Anf)

Share on Facebook0Tweet about this on TwitterShare on Google+0Share on LinkedIn0Pin on Pinterest0Email this to someonePrint this page